Årskurs F–3
Visningar vårterminen 2023
Vi är fullbokade terminen ut
Medeltida sagor och myter – årskurs F–1
Vi ger oss in i medeltidens mustiga och magiska sagovärld. Vi visar altarskåp och berättar om monster, vidunder och heliga helgon. En lekfull och lite läskig sagovisning i museets utställningar.
Längd: 40 minuter
Pris: 750 kronor
Visningen kan göras digitalt eller på plats i museet.
Möt forntiden
Vad kan vi ta reda på om livet för tusentals år sedan? Vi tar upp
människors levnadsvillkor under sten-, brons- och järnåldern. Vi
visar och berättar om tusentals år gamla smycken, redskap och
gravar funna i olika delar av Sverige.
Längd: 50 minuter
Pris: 900 kronor
Visningen kan göras digitalt eller på plats i museet.
Skapande verkstad – forntid
Vi övar upp fingerfärdigheten och inspireras av bronsålderns formspråk när vi tillsammans skapar smycken med trådslöjdsteknik.
Längd: 50 minuter
Pris: 900 kronor
Paketpris med Möt forntiden: 1600 kronor
Visningen kan endast göras på plats i museet.
Direkt från magasinet – forntid
Kom riktigt nära forntiden. Känn en 5000 år gammal stenyxas tyngd och struktur i handen. Fundera på vem som en gång kan ha använt den. Vi känner på, pratar om och undersöker olika forntida föremål tillsammans.
Längd: 30 minuter
Pris: 500 kronor
Paketpris med visning 1300 kronor. Visningen kan endast göras på plats i museet.
Om digitala visningar
Museets digitala visningar görs genom videosamtal via Teams eller Zoom. Museipedagogen visar och berättar på plats i museets utställningar medan klassen befinner sig på skolan. De digitala visningarna är 50 minuter långa och kostar 900 kronor (inklusive moms).