Hoppa till innehåll

Medarbetare

Historiska museet är en del av myndigheten Statens historiska museer.

Inom myndigheten finns fem myndighetsövergripande avdelningar.

Medarbetare vid Historiska museet

Åsa Marnell

Museichef
Telefon: 08-519 556 01
E-post: asa.marnell@shm.se

Anke Attorps von der Heyde

Museivärd
Telefon: 08-519 556 35
E-post: anke.attorps.vonderheyde@shm.se

Anna Westerberg Davidson

Pedagogik och program
Telefon: 08-519 556 48
E-post: anna.westerberg.davidson@shm.se

Anna Wilson

Samordnare skola
Telefon: 08-519 556 30
E-post: anna.wilson@shm.se

Annelie Bengtsson

Tf Enhetschef Besöksservice
Telefon: 08-519 556 22
E-post: annelie.bengtsson@shm.se

Ebba Jacobson Steiner

Museivärd
Telefon: 08-519 557 42
E-post: ebba.jacobson.steiner@shm.se

Elisabet Ryd

Tf Programansvarig vuxna
Telefon: 08-519 557 44
E-post: elisabet.ryd@shm.se

Erika Turatto

Museivärd (Föräldraledig)
Telefon: 08-519 556 20
E-post: erika.hjort@shm.se

Gustav Ottosson

Museivärd
Telefon: 08-519 556 20
E-post: gustav.ottosson@shm.se

Jennifer Shutzberg

Tf Enhetschef innehåll och lärande
Telefon: 08-519 556 98
E-post: jennifer.shutzberg@shm.se

Joakim Nilsson

Driftsamordnare
Telefon: 08-519 556 50
E-post: joakim.nilsson@shm.se

Li Kolker

Museipedagog
Telefon: 08-519 556 37
E-post: li.kolker@shm.se

Linda Wåhlander

Museipedagog
Telefon: 08-519 556 49
E-post: linda.wahlander@shm.se

Love Olzon

Driftsamordnare
Telefon: 08-519 556 04
E-post: love.olzon@shm.se

Maria Lundberg

Museivärd
Telefon: 08-519 556 21
E-post: maria.lundberg@shm.se

Susanna Rappe George

Museipedagog
Telefon: 08-519 556 12
E-post: susanna.rappe.george@shm.se

Siri Sandquist

Programansvarig barn och unga
Telefon: 08-519 556 63
E-post: siri.sandquist@shm.se

Titti Håkansson

Konferens- och eventansvarig
Telefon: 08-519 557 00
E-post: titti.hakansson@shm.se

Butiksansvarig – vakant

Telefon: 08-519 556 44
E-post: butiken@shm.se