Hoppa till innehåll

Medarbetare

Historiska museet är en del av myndigheten Statens historiska museer.

Inom myndigheten finns fem myndighetsövergripande avdelningar.

Medarbetare vid Historiska museet

Katherine Hauptman

Museichef
Telefon: 08-519 556 70
E-post: katherine.hauptman@shm.se

Anke Attorps von der Heyde

Museivärd
Telefon: 08-519 556 35
E-post: anke.attorps.vonderheyde@shm.se

Anna Lysén

Museivärd
Telefon: 08-519 556 34
E-post: anna.lysen@shm.se

Anna Westerberg Davidson

Pedagogik och program
Telefon: 08-519 556 48
E-post: anna.westerberg.davidson@shm.se

Anna Wilson

Samordnare skola
Telefon: 08-519 556 30
E-post: anna.wilson@shm.se

Annelie Bengtsson

Museivärd
Telefon: 08-519 556 22
E-post: annelie.bengtsson@shm.se

Ebba Jacobson Steiner

Museipedagog
Telefon: 08-519 557 42
E-post: ebba.jacobson.steiner@shm.se

Elisabet Ryd

Museipedagog
Telefon: 08-519 557 44
E-post: elisabet.ryd@shm.se

Ellen Hallgren

Museipedagog
Telefon: —
E-post: ellen.hallgren@shm.se

Elvira Svartgren

Museipedagog (tjänstledig)
Telefon: 076-851 72 47
E-post: elvira.svartgren@shm.se

Erika Hjort

Museivärd
Telefon: 08-519 556 20
E-post: erika.hjort@shm.se

Gustav Ottosson

Museivärd
Telefon: 08-519 556 20
E-post: gustav.ottosson@shm.se

Jennifer Shutzberg

Programansvarig barn och unga
Telefon: 08-519 556 98
E-post: jennifer.shutzberg@shm.se

Joakim Nilsson

Driftsamordnare
Telefon: 08-519 556 50
E-post: joakim.nilsson@shm.se

Lasse Hedman

Intendent
Telefon: 08-519 556 77
E-post: lasse.hedman@shm.se

Li Kolker

Programansvarig vuxna
Telefon: 08-519 556 37
E-post: li.kolker@shm.se

Linda Wåhlander

Museipedagog
Telefon: 08-519 556 49
E-post: linda.wahlander@shm.se

Love Olzon

Driftsamordnare
Telefon: 08-519 556 04
E-post: love.olzon@shm.se

Lydia Cacho Rosell

Museivärd
Telefon: 08-519 556 20
E-post: lydia.cacho.rosell@shm.se

Malin Löfmark

Enhetschef
Telefon: 08-519 556 43
E-post: malin.lofmark@shm.se

Maria Lundberg

Museivärd
Telefon: 08-519 556 21
E-post: maria.lundberg@shm.se

Martina Gärdström

Intendent
Telefon: 08-519 553 03
E-post: martina.gardstrom@shm.se

Susanna Rappe George

Museipedagog (tjänstledig)
Telefon: 08-519 556 12
E-post: susanna.rappe.george@shm.se

Titti Håkansson

Konferens- och eventansvarig
Telefon: 08-519 557 00
E-post: titti.hakansson@shm.se