Kommentarsregler för Historiska museets sociala medier
På Statens historiska museer har vi högt i tak och en välkomnande stämning. Vi ser gärna att du diskuterar våra utställningar och verksamheter i våra sociala mediekanaler. Kommentarsfälten är öppna för alla som vill delta, så länge våra kommentarsregler följs.
Vi tillåter inte hatiska kommentarer
Vi tar bort innehåll som innehåller:
- rasism och främlingsfientlighet
- nedsättande epitet
- hot och hat
- personangrepp
- hets mot folkgrupp
Kommentarer får inte heller innehålla
personuppgifter som kränker enskilda personers integritet.
Det är inte tillåtet att kampanja och spamma
Vi förbehåller oss rätten att ta bort innehåll som marknadsför andras verksamheter. Vi tillåter inte spam, upprepade kommentarer med samma eller liknande innehåll. Kommentarer som publiceras flera gånger kan tas bort.
Statens historiska museer måste följa BBS-lagen
Kommentarsfunktionerna tillhandahålls och övervakas i enlighet med lagen om ansvar för elektroniska anslagstavlor (BBS-lagen). BBS-lagen innebär att vi löpande måste ta bort inlägg som innehåller
- uppvigling
- hets mot folkgrupp
- barnpornografi
- olaga våldsskildring
- upphovsrättsintrång
- olaga hot
- olaga integritetsintrång
- offentlig uppmaning, rekrytering och utbildning avseende terroristbrott och annan särskilt allvarlig brottslighet
Kommentarer blir offentliga handlingar
Historiska museet är en del av myndigheten Statens historiska museer, vilket gör att alla inlägg blir allmänna handlingar och hanteras som sådana.
Går du över gränsen kan du bli blockerad
Den som vid upprepade tillfällen bryter mot våra kommentarsregler kan bli blockerad på våra sociala medier.
Ser du något som du tycker bryter mot dessa regler, använd plattformens anmälningsfunktion eller PM-funktion. Då hjälper du oss att göra kommentarsfältet till en bra plats för givande diskussion.