Hoppa till innehåll

Sök i samlingarna

DSC_1862web_artikel

Stora delar av våra samlingar är digitaliserade. Det finns två vägar att söka efter föremål.

Portalen Sök i samlingarna

Vill du göra en mer avancerad sökning med fler sökalternativ kan du pröva webbtjänsten Sök i samlingarna.

Webbplatsens sökfunktion

Använda webbplatsens sökfunktion som du hittar via förstoringsglaset uppe till höger i toppen av webbplatsen. Du kan söka på ett eller flera begrepp. När du får upp din träfflista väljer du fliken ”Från föremålsdatabasen”. I sökningen listas föremål med tillhörande bild.

Kontaktpersoner Historiska museets samlingar

Amica Sundström, 1:e antikvarie textil,
+46(0)8-519 556 74, amica.sundstrom@shm.se

Antje Wendt, antikvarie inriktning accession vikingatid
+46(0)8-519 556 85, antje.wendt@shm.se

Elin Fornander, 1:e antikvarie stenålder,
+46(0)8-519 556 68, elin.fornander@shm.se

Elisabet Regner, enhetschef, enheten för de arkeologiska samlingarna
+46(0)8-519 556 67, elisabet.regner@shm.se

Gunnar Andersson, 1:e antikvarie, yngre järnålder,
+46(0)8-519 556 78, gunnar.andersson@shm.se

Helena Rosengren, antikvarie inriktning accession medeltid
+46(0)8-519 556 61, helena.rosengren@shm.se

Jennie Arvidsson, 1:e konservator,
+46(0)8-519 557 40, jennie.arvidsson@shm.se

Jenny Nyberg, antikvarie ansvarig för tidigmodern arkeologi
+46(0)8-519 557 19, jenny.nyberg@shm.se

Jessica Hedenskog, antikvarie,
+46(0)8-519 556 53, jessica.hedenskog@shm.se

Johnny Karlsson, 1:e antikvarie osteologi,
+46(0)8-519 556 57, johnny.karlsson@shm.se

Mattias Malmberg, målerikonservator,
+46(0)8-519 55 718, mattias.malmberg@shm.se

Nina Davis, Antikvarie ansvarig för samlingsförvaltning,
+46(0)8-519 556 51, nina.davis@shm.se

Pia Bengtsson Melin, 1:e antikvarie medeltid och kyrklig konst,
+46(0)8-519 556 69, pia.bengtsson.melin(a)shm.se

Sanna Stahre, antikvarie inriktning accession och föremålshantering,
+46(0)8-519 557 15, sanna.stahre@shm.se

Sara Kusmin, antikvarie inriktning accession järnålder,
+46(0)8-519 556 92, sara.kusmin@shm.se

Thomas Eriksson, antikvarie ansvarig för bronsålder och äldre järnålder,
+46(0)8-519 556 59, thomas.eriksson@shm.se

Ulrik Skans, 1:e konservator,
+46(0)8-519 557 12, ulrik.skans@shm.se