Katarina Sunesdotter – en medeltida drottning

Gravtumba eller sten med skulptur av en kvinna med krona
Katarina Sunesdotter, gravtumba. Foto: Katarina Nimmervoll, Historiska museet/SHM (CC-BY 4.0).
Katarina Sunesdotter var en av Sveriges regenter. När hon blev myndigförklarad vid sin mans bortgång fick hon bestämma över sitt eget liv och sin stora förmögenhet. Hon gav bort mycket av sina ägodelar till ett kloster. Idag kan du se hennes gravmonument på Historiska museet.
  • Vikingatid

    800 e.Kr. – 1100 e.Kr.

  • Medeltid

    1050 e.Kr. – 1520 e.Kr.

  • Nyare tid

    1520 e.Kr. – 2025 e.Kr.

Katarina Sunesdotter föddes troligen 1215 och tog på sig rollen som drottning i äktenskapet med kung Erik Eriksson, även kallad Erik den läspe och halte i Erikskrönikan. Både Katarina och Erik kom från högt uppsatta familjer och tanken med deras äktenskap kan ha varit att förena släkter som varit i strid med varandra under lång tid. Katarina blev änka efter bara några års äktenskap. Erik dog eventuellt i en ärftlig sjukdom. I rollen som änka blev Katarina för första gången i sitt liv myndigförklarad. Omyndighet för kvinnor har inneburit olika saker i olika tider i historien.

Det vore vanskligt att exakt jämföra omyndighet för kvinnor på 1200-talet med omyndighet för kvinnor på 1800-talet, som var ett helt annat samhälle där kvinnor och män levde under andra livsvillkor. För Katarinas del innebar myndighet och rollen som änka att hon inte var lika beroende av en manlig släkting, förmyndare, som hon hade varit som gift och ogift kvinna. Katarina Sunesdotter kunde nu förfoga över sin enorma förmögenhet, hon ägde bland annat städerna Nyköping och Söderköping.

Katarinas arv

Hon valde att donera en stor del av det hon ärvt till Gudhems kloster i Västergötland. Staden Söderköping testamenterar hon inte dit utan istället till systern Benedicta. Katarina behöll sin roll som änka, bosatte sig i Gudhem de sista åren av sitt liv och dog någon gång kring 1252.

Klosterfolket, de kvinnor som verkade i Gudhem under 1200-talet, lät bygga en påkostad gravtumba till hennes minne. En gravtumba är ett kistliknande gravmonument av sten, som oftast har en skulpterad bild av den avlidna. I Sverige var tumban vanlig under medeltiden och stormaktstiden. Gravtumban köptes in till staten från sockenborna i Västergötland på 1800-talet och idag kan du se den på Historiska museet.

Gravtumba eller sten med skulptur av en kvinna med krona
Katarina Sunesdotters gravtumba. Foto: Christer Åhlin, Historiska museet/SHM (CC-BY 4.0)

Sammanfattning

Katarina Sunesdotter var drottning i Sverige på 1200-talet. Hon gifte sig med kung Erik, men blev änka efter bara några år. Först när han dog fick hon bestämma över sitt eget liv och sin stora förmögenhet. Hon gav bort mycket av sina ägodelar till ett kloster där hon också bodde till sin död. Idag finns hennes gravmonument att se på Historiska museet. 

Du kanske även är intresserad av

Så här jobbar vi med kunskap på Historiska museet

Historiska museet är en del av Statens historiska museer som är en statlig museimyndighet. På myndigheten arbetar sakkunniga på olika ämnen, som exempelvis historia, arkeologi, konservering, med mera. Texterna på webbplatsen är framtagna i samarbete mellan olika experter, pedagoger samt annan personal. Texterna är faktagranskade och har utgångspunkt i etablerad forskning. I vissa fall saknas skriftliga källor och de fysiska lämningarna är knapphändiga och tvetydiga, särskilt långt tillbaka i tiden. Då tolkas materialet av experterna. Tolkningarna är dock alltid baserade på forskning. Textsammanfattningar har skapats med hjälp av AI och har faktagranskats.

Om du har frågor kring den faktamässiga bakgrunden till våra texter kontakta webb@historiska.se 

Hitta all kunskap

Sök och filtrera artiklar på tidsåldrar och teman i museets kunskapsbank.

Vuxen och barn pekar och plockar föremål arrangerade på ett fantasifullt sätt