Hjälmen från Aranäs

3D-modell av en medeltida hjälm från Historiska museets samlingar (CC BY 4.0).

Aranäshjälmen, även kallad Torgils Knutssons järnhatt, är en medeltida tunnhjälm från cirka år 1300. Den hittades 1916 av arkeologen Bror Schnittger vid en utgrävning av borgen Aranäs i Västergötland. Hjälmen, som är tillverkad i järn utan dekor, består av flera sammanfogade delar och har spår av läderfästen och hjälmduk. Den är delvis tillplattad och bär spår av eld, troligen från branden i borgen 1305. Aranäshjälmen är ett unikt och välbevarat fynd som har bidragit betydligt till kunskapen om medeltida krigsutrustning i Norden.

En medeltida hjälm i järn, med smala öppningar för ögonen

Aranäshjälmen

Finns att se på Historiska museet i utställningen Sveriges historia

Digitalisering i 3D

Historiska museet ingår i myndigheten Statens historiska museer. Organisationen jobbar ständigt med att digitisera och digitalisera samlingarna. Ett exempel på arbetet är 3D-modeller av några föremål på Historiska museet.

Hur gör man en 3D-modell?

En fotograf tar ett stort antal stillbilder av ett föremål från olika vinklar. Bilderna bearbetas sedan av ett datorprogram för att skapa en digital representation av föremålet – en 3D-modell. Den här tekniken kallas för fotogrammetri eller Structure from Motion (SfM).

På detta sätt skapas löpande 3D-modeller av föremål ur museets samlingar. Modellerna tillgängliggörs i plattformen Sketchfab.com där kan du titta på, ladda ner och återanvända dem fritt under öppen licens. Har du använt 3D-modeller för att skapa något du vill dela med dig av till oss? Eller vill du komma i kontakt med avdelningen som ansvarar för 3D-modellerna? Mejla gärna till bilder@shm.se.

Fler föremål i 3D

Så här jobbar vi med kunskap på Historiska museet

Historiska museet är en del av Statens historiska museer som är en statlig museimyndighet. På myndigheten arbetar sakkunniga på olika ämnen, som exempelvis historia, arkeologi, konservering, med mera. Texterna på webbplatsen är framtagna i samarbete mellan olika experter, pedagoger samt annan personal. Texterna är faktagranskade och har utgångspunkt i etablerad forskning. I vissa fall saknas skriftliga källor och de fysiska lämningarna är knapphändiga och tvetydiga, särskilt långt tillbaka i tiden. Då tolkas materialet av experterna. Tolkningarna är dock alltid baserade på forskning. Textsammanfattningar har skapats med hjälp av AI och har faktagranskats.

Om du har frågor kring den faktamässiga bakgrunden till våra texter kontakta webb@historiska.se 

Hitta all kunskap

Sök och filtrera artiklar på tidsåldrar och teman i museets kunskapsbank.

Vuxen och barn pekar och plockar föremål arrangerade på ett fantasifullt sätt