Att vara rik på bronsåldern
Stenålder
12 000 f.Kr. – 1700 f.Kr.
Bronsålder
1700 f.Kr. – 500 f.Kr.
Järnålder
500 f.Kr. – 1100 e.Kr.

Bronsåldern var de stora gåvornas tid. Knappt någon gång under forntiden har man lagt ned så många dyrbarheter i jorden eller vatten som då. Arkeologer har hittat dem i sanka mossar eller sjöar, vid källvatten eller på kullar, platser som troligen var heliga.
Det var gåvor till gudomligheter eller högre makter. Smycken och vapen sänktes ned under vattenytan och försvann ur människornas ägo. Men den som offrade eller gav bort fick säkert i stället stor prestige i samhället.

Guldskål
Hittad vid Smörkullen, Skrea socken i Halland.
Finns att se på Historiska museet i utställningen Guldrummet
En rik överklass
Bronsålderns samhälle var hierarkiskt med ett ledarskikt som hade kontroll över tillförseln av brons och guld. Det var de som hade möjligheter att ge gåvor, både till varandra och till de högre makterna. Under äldre bronsålder begravdes de med dyrbara gravgåvor i storhögar som syntes på långt håll i landskapet.
De människor som inte tillhörde ledarskiktet under äldre delen av bronsåldern vet man mindre om. De har inte lämnat lika många spår. Efterhand blev bronsålderns gravskick mer demokratiskt genom att de flesta brändes på bål och hade få gravgåvor med sig i döden. Också markeringen av graven ovan jord blev mindre eller försvann helt. Det behöver inte betyda att de sociala skillnaderna minskade.
Guldskålarna var sköra offergåvor
Dessa guldskålar är så sköra att de inte går att dricka ur eller använda till andra praktiska saker. De är av papperstunn kvalitet, uthamrade ur en guldplåt. De var nedsatta i jorden på speciella platser nära havet. Det måste ha inneburit en hög status att äga sådana skålar. Och troligen var det ännu högre status att ge dem till gudarna under ceremoniella former på en helig plats. De är rikt dekorerade med strålkors och koncentriska cirklar.

Guldskål från Blekinge
Hittad i Mjövik, Nättraby socken i Blekinge.
Finns att se på Historiska museet i utställningen Guldrummet
Bronsålderns idévärld
Dekoren på skålarna är symbolisk. För oss ter den sig abstrakt och stiliserad. Det är sicksacklinjer, rader av bucklor, cirklar och hjulkors. Det var vanliga motiv under bronsåldern både på hällristningar, kultföremål, vapen och smycken.
På ristningarna kombinerades cirklar och hjulkors ofta med skepp. De kunde också symbolisera vagnar dragna av oxar eller hästar. I gravar fanns ibland hjulkors som motiv på lösa stenar.
Andra exempel är kultföremål som hittats, till exempel miniatyrvagnar med hjul, bärande stora skivor i brons. Skivorna, tolkade som solskivor, är dekorerade på liknande sätt som guldskålarna.
De olika kombinationerna med skepp, solskivor, hästar och vagnar talar för att hjulkors och cirkelfigurer har varit symboler för både rörelsen och solen, ibland för resan bortom livet. Innebörden av motiven har troligen ingått i en övergripande idévärld i bronsålderns samhälle.





