1. Startsida
  2. Ny miniutställning med unika föremål från 1600-talets Göteborg öppnar på Historiska museet

Ny miniutställning med unika föremål från 1600-talets Göteborg öppnar på Historiska museet

Solur, tappar till öltunnor, kanonkulor och armborstpilar – det är bara några föremål som hittades när Arkeologerna undersökte Gullbergs fäste i Göteborg. Fynden ställs nu ut på Historiska museet i Stockholm i miniutställningen Aktuell arkeologi, där besökaren även kan kliva 400 år bakåt i tiden in i en 3D-genererad värld.

Utgrävning trappan.jpeg

– Förra årets satsning fortsätter även i år. Vi vill vara ett arkeologiskt vardagsrum för hela Sverige och kunna visa det senaste som händer inom arkeologin för alla som är intresserade, säger Åsa Marnell, museichef på Historiska museet.

De stora arkeologiska undersökningarna i centrala Göteborg görs i samband med byggandet av tågförbindelsen Västlänken. Mellan 2014 och 2023 undersöktes delar av Gullbergs fäste med Skansen Lejonet, där det legat befästningar i olika perioder. Resultatet överraskade arkeologerna, bland annat hittades rester efter hus, murar och jordvallar från 1600-talet, samt källarutrymmet till ett torn och en av portarna till fästet.

–Vi förväntade oss inte att det skulle finnas så mycket kvar som det gjorde, så det var jätteroligt. Man har kombinerat olika byggnadstekniska komponenter när man byggde befästningen, i vissa delar har man murat sten och tegel, andra delar verkar vara uppbyggda av jordvallar och timmer. Källarrummet var särskilt spännande, med en välbevarad trappa, golv och delar av väggar och taket kvar, säger Anders Altner, på Arkeologerna, vid Statens historiska museer.

Den första byggnaden på Gullbergs fäste uppfördes redan på 1300-talet. Och en del av föremålen arkeologerna hittat vittnar om oroliga tider, till exempel armborstpilar som dateras till 1400-tal och kanonkulor från 1600-tal. Bland de mer unika föremålen finns ett solur, ölhanar och öltappar, en supkopp och en sandströare.

Från och med den 4 mars ställs flera av de spännande föremålen och de nya resultaten ut i miniutställningen Aktuell arkeologi på Historiska museet.

Utställningen består av en monter i museets entré där föremål från olika aktuella arkeologiska undersökningar i hela Sverige visas. Dessutom väcks Gullbergs fäste till liv igen efter 400 år under jorden. I utställningen kan du kolla in en rekonstruktion av borgen digitalt i 3D, som den kan ha sett ut precis innan den förstördes 1612.

– Det är något magiskt med att hitta och undersöka en sådan här plats där människor har levt och bott i generationer och det är roligt att kunna visa det på museet. Med 3D blir det väldigt levande, säger museichef Åsa Marnell.

Fynden från Gullbergs fäste visas på Historiska museet fram till januari 2026.

Mer information om miniutställningen:

Aktuell arkeologi | Historiska Museet

Kontakt

Arkeologerna, SHM: Anders Altner, tel. 010-480 82 28 anders.altner@arkeologerna.com

Museichef Åsa Marnell, Historiska museet asa.marnell@shm.se

Press Historiska museet: Agnes Wentzel Blank, 08-519 553 04  press@historiska.se

Press Arkeologerna: Ninna Bengtsson tel. 010-480 80 76, 0702-11 70 92, ninna.bengtsson@arkeologerna.com

För högupplösta pressbilder, vänligen besök Historiskas nyhetsrum: Historiska museet

Skansen Lejonet i Göteborg

Fotograf: Markus Andersson
I förgrunden syns den trappa som arkeologerna hittade vid Skansen Lejonet i Göteborg.

Återskapad bild av en trappa vid Gullbergs fäste

Fotograf: Arkeologerna
Under utgrävningarna vid Gullbergs fäste i Göteborg hittades resterna av ett källarutrymme med en välbevarad trappa, golv och delar av väggar och tak kvar. Bilden visar hur källarutrymmet kan ha sett ut.

Trappa vid Gullbergs fäste

Fotograf: Arkeologerna
Under utgrävningarna vid Gullbergs fäste i Göteborg hittades resterna efter ett källarutrymme med en välbevarad trappa, golv och delar av väggar och tak kvar. Till höger syns en återskapad bild av källaren.

Ölhanar från Gullbergs fäste i Göteborg

Fotograf: Markus Andersson
Ölhanar som hittades under utgrävningarna av Gullbergs fäste i Göteborg

Trappa vid Gullbergs fäste

Fotograf: Arkeologerna
Under utgrävningarna vid Gullbergs fäste i Göteborg hittades resterna efter ett källarutrymme med en välbevarad trappa, golv och delar av väggar och tak kvar.

Solur

Fotograf: Markus Andersson
Ett solur som hittades vid utgrävningarna av Gullbergs fäste i Göteborg

Fynd från utgrävningarna av Gullbergs fäste

På översta raden syns kanonkulor, muskötkulor och längst till höger en pistolkula. Under det en amborstpil med spets. Längst ner syns en testikeldolk.

Gullberg och dess omgivningar

Fotograf: Arkeologerna
Bild på Gullbergs fäste i Göteborg

Sandströare

Fotograf: Markus Andersson
En sandströare som hittades vid utgrävningarna av Gullbergs fäste i Göteborg

Supsked

Fotograf: Markus Andersson
En supsked som hittades vid utgrävningarna av Gullbergs fäste i Göteborg